TelefonXiaomi

Xiaomi Mi 11 Lite 5G İncelemesi: Süper hafif bir 5G telefon

Xiaomi Mi 11 Lite 5G’nin bu yılki Mi 11 serisindeki en ucuz ve en az etkileyici model olması bekleniyor. Güçlü bir kamerası veya birinci sınıf bir ekranı yok. Ama yine de modele özgü bazı önemli noktaları olduğunu düşünüyorum. Bu nadir görülen olaylar için, hala bunun bedelini ödeyecek birçok insan olduğunu düşünüyorum. 

İncelemeye başlamadan önce bir şeyi netleştirmek istiyorum. Bu incelemedeki Mi 11 Lite, yalnızca 4G özellikli küresel sürüm değil, 5G özellikli Çince sürümüdür . 

Xiaomi Mi 11 Lite 5G İnceleme: Tasarım

İlk bakışta görünümü, Mi 11 ile neredeyse aynı . Aynı lens modülü tasarımına, aynı logo konumuna sahiptir. Ama detaylar farklı. Örneğin, arka panel düz hale geldi, güç düğmesi entegre parmak izi tanıma özelliğine sahip ve lens üzerindeki “108MP” kayboldu.

Tek başına tasarım açısından çok sıradan. Ancak en büyük özelliği ağırlık ve kalınlık kontrolüdür. 159g ağırlık ve 6,81 mm kalınlık 5G telefon için çok nadirdir . Ve bu aynı zamanda test ettiğimiz en hafif ve en ince 5G telefon.

Bu telefonun ağırlığı gerçekten de çok az. Ve en önemlisi, çerçeve hala plastik olmasına rağmen, arka panel hala AG buzlu camdan yapılmıştır. Tamamen plastikten yapılmış bir telefondan çok daha iyi hissettiriyor. En azından o kadar ucuz hissetmeyecek. Mi 11 Lite 5G tasarımı çok sıradan olmasına rağmen, bu aşırı ağırlık ve kalınlık kontrolü için ona yüksek bir puan vermeye hazırım.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G İnceleme: Ekran

Mi 11 Lite 5G’nin önü, HDR10 + ve Dolby Vision desteğine sahip 6.55 inç 90Hz 1080p ekrana sahiptir. Alt çerçeve genişliği iyi kontrol ediliyor ve ekran, dört eşit genişliğe sahip iPhone 11’e benziyor . Ve bu düz ekran esnek AMOLED’den yapılmıştır, bu nedenle teorik olarak görünüm ve his iyi olmalıdır.

Ancak Mi 11 Lite 5G’ler piyasada iki tür ekranla geliyor. Temel olarak, pikseller iki farklı konfigürasyonda düzenlenmiştir. Bir varyant, Elmas benzeri piksellere sahip bir ekrana sahipken, diğerinde RGB Delta pikselleri bulunur. Ne yazık ki, RGB Delta piksel ekranı elmas benzeri pikselin ekranına kıyasla daha kötü yazı tipi netliğine sahiptir ve yazı tipi kenarında bir renk kenarı sorunu vardır. Sahip olduğumuz ünitede RGB Delta pikselli bir ekran bulunuyor, bu nedenle ekran kalitesi aynı fiyata gelen diğer varyantlara göre düşük. Telefonun ekranına yandan bakarsanız renk atması sorunu barizdir. Ancak şanslıysanız ve ekranın elmas benzeri pikselleri olan bir versiyona sahipseniz, ekranın yine de geçer not alabileceğine inanıyorum. Ancak RGB Delta piksel versiyonu açıkça başarısız bir derecedir.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G İncelemesi: Performans ve Oyun

Mi 11 Lite 5G’nin ikinci öne çıkan özelliği, yeni Snapdragon 780G işlemcisidir . Yeni 5nm Snapdragon orta sınıf işlemcinin performansı şu şekildedir: AnTuTu Benchmark 537788’de, 3Dmark 3121’de, Geekbench 5 tek çekirdekli 805’te ve çok çekirdekli 2937’de çalışır. MTK’nın Dimensity 1200 ile karşılaştırıldığında, hala bir biraz daha kötü.

Oyun testi de bu görüşü doğruluyor. PUBG, HDR Graphics Extreme kare hızında neredeyse tam kare hızında çalışan orta sınıf yonga üzerinde önemli bir baskı uygulamıyor gibi görünüyor.

Ancak, Genshin Impact ortalama kare hızı 37.96 fps’ye sahipti ve bu oldukça vasat bir deneyimdi.

Daha iyi performans gösteren tek şey sıcaklık kontrolüydü. Ulaşılan maksimum sıcaklık sadece 50 santigrat dereceydi ve oyun sırasında çipin hızı düşmedi. Ekran parlaklığı da zorlanmadı. Genel olarak, Mi 11 Lite 5G yalnızca hafif oyun kullanıcıları için uygundur.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G İnceleme: Kamera

Mi 11 Lite 5G’deki kamera bir bütçe kamerasıdır. Üç kamera 64 MP ana kamera, 8 MP ultra geniş mercek ve 5 MP telefoto makro mercekten oluşur.

Ana Kamera

Ana kameranın renk stili yüksek kontrast tarafında. Kontrast, realme GT Neo’dan daha yüksek . Bazı sahneler daha keskin görünecek, ancak dinamik aralık o kadar iyi değil. Otomatik HDR tetikleme olasılığı yüksek değil, ancak HDR manuel olarak açılsa bile dinamik aralık iyileştirmesi çok fazla değil. Fotoğraf çekerken aşırı parlak bir sahne seçmemeye dikkat edin. 

İki kez yakınlaştırma keskinleştirme çok ağır, çizgi tırtıklı görünecektir. Gece performansı gündüz performansına benzer, yüksek kontrast oranı gece sahnesinin biraz az pozlanmış görünmesine neden olur. Ancak vurgular iyi kontrol edilir. Vurgular gece modunda daha fazla bastırılır ve aşırı karanlıkta pozlama biraz iyileştirilebilir. Ancak bol miktarda ışık olduğunda, parlak noktaları düşürmek gözlerinizi rahatsız eder. Işık çok zayıf olmadığı sürece, fotoğraf çekmek için gece modunu kullanmanız önerilmez.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G İnceleme: Pil Ömrü ve Şarj

Kutusu hala şarj aleti ve şarj kablosu yoktur. Şarj cihazı ve şarj kablosu hala ayrı olarak dahildir. 33w şarj gücü aynı zamanda Xiaomi orta sınıf telefon ailesi için standart yapılandırmadır.

10 dakikada% 24’e, yarım saat sonra% 57’ye ulaştı ve tam şarj için 64 dakikaya ihtiyaç duydu. Genel olarak ince ve hafif telefonların pil kapasitesi çok büyük değil. Bunun 159g telefon olduğunu bilen Xiaomi’nin hala 4250mAh bataryayı içine koymayı başarması şok edici.

Testimizde telefon, yarım saatlik Tiktok için %6 ve yarım saatlik 1080P video için %5 tüketti. İki ana akım oyun olan “PUBG” ve “Genshin Impact” sırasıyla% 9 ve% 16 tüketti. Yüksek yüklü oyun “Brightridge”% 10 tüketti. Bu pil ömrü seviyesi artık birçok 4500mAh telefonla karşılaştırılabilir. Bu kadar hafif bir telefondaki bu pil, bu incelemede üçüncü vurgusu olmalıdır.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G İnceleme: Karar

Sonuç olarak, Mi 11 Lite 5G geleneksel bir Xiaomi telefonu değil. Güçlü bir donanımı yok ve çok da düşük fiyatlı değil. Donanım konfigürasyonu açısından size daha ucuz olan Redmi K40 kadar değer bile vermiyor.

Ancak 5G çağında hafif ve ince telefon kullanmayı seven kullanıcılar için ender seçeneklerden birini sunuyor. Aslında, çevrimdışı bir mağazaya gitmenizi ve bu telefonu elinize almanızı tavsiye ederim. O zaman Xiaomi’nin serisindeki önemini anlayacaksınız. 

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu