Genel HaberTeknoloji

Tesla kameraları sürücü farkındalığını izleyecek

Tesla otomobilleri için yeni bir yazılım güncellemesi, Autopilot kullanımdayken sürücülerin otomobilin dahili kameraları aracılığıyla izlenmesini içeriyor gibi görünüyor.

“Kendi kendine sürüş” özelliği, sürücülerin her zaman dikkatli olmasını gerektiriyor, ancak kandırılması kolay olduğu için eleştirildi.

Kullanıcılar, yardım özelliğini etkinleştirebilir ve sürücü koltuğunu terk edebilir ve bunu yaparken kendilerini videoya çekebilirler.

Ancak yeni özellik, sürücünün gerçekte ne kadar dikkatli olduğunu algılayacaktır.

Tesla’nın arabaları, sürücünün ellerinin direksiyonda kalmasını sağlamak için direksiyondaki sensörlere güveniyordu.

Diğer bazı otomobil üreticileri, bir sürücünün gözlerinin nereye baktığını gözlemlemek için dahili sensörler kullandı. Bu, örneğin sürücü telefonuna bakmaya başladığında aracın yavaşlayabileceği veya otomatik sürüş özelliklerini kapatabileceği anlamına gelir.

Birkaç medya kuruluşu tarafından bildirilen Tesla otomobilleri için yeni bir yazılım güncellemesi, otomobilin dikiz aynasının üzerindeki kameranın benzer bir işlevi yerine getirmeye başlayacağını ortaya koyuyor.

Sürüm notlarında, “Artık Otopilot devredeyken sürücünün dikkatsizliğini tespit edip uyarabiliyor” diyor.

Ancak Tesla, “kamera verilerinin aracın kendisinden ayrılmadığını” ve aracın ayarlarında kullanıcı tarafından herhangi bir zamanda değiştirilebilen veri paylaşımı etkinleştirilmedikçe hiçbir veri aktarılmadığını da söyledi.

Geçen yıl basın ekibini dağıtan Tesla, yeni özelliğin arkasındaki nedenlerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Ancak, şirketin “Otomatik Pilot” olarak adlandırılan ve daha doğru bir şekilde sürücü yardımı özellikleri olarak tanımlanan “tam kendi kendine sürüş” özellikleriyle ilgili yakın tarihli birkaç hikayeden sonra geliyor.

Nisan ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en etkili tüketici dergilerinden biri, Tesla otomobillerinin sürücü olmadan çalıştırılması için kolayca kandırılabileceğini iddia etti .

Güvenlik derecelendirmesi satırı

Bu rapor, Teksas’taki ölümcül bir kazadan günler sonra geldi ve polis başlangıçta sürücü koltuğunda kimse olmadığında gerçekleştiğini söyledi – şimdi bu tartışmalı olsa da .

Ve bu yeni özellik, Tesla’nın Tüketici Raporlarından – Otopilot sistemini kandırmayı araştıran aynı dergi – ve büyük bir sigorta grubunun güvenlik onaylarını kaybetmesiyle aynı zamana denk geliyor.

Bu haftanın başlarında Tesla, ABD’de satılan Model 3 ve Model Y araçlarının artık radar sensörleri içermeyeceğini, bunun yerine kamera tabanlı sistemler ve daha gelişmiş yazılımlar kullanacağını duyurmuştu.

Tesla’nın kendisi, radardan uzaklaşmasının bazı temel özelliklerin “geçici olarak sınırlı veya etkin olmayan” olacağı ve önümüzdeki haftalarda yazılım güncellemeleriyle “geri yükleneceği” anlamına geleceğini söyledi.

ABD’deki Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü, haber ajanslarına radar eksikliği nedeniyle bu arabalar için “Top Safety Pick Plus” etiketini kaldırmayı planladığını, Tüketici Raporları’nın da her ikisi için de “Top Pick” ödülünü alacağını söyledi .

Önden çarpışma uyarısı ve otomatik acil frenleme gibi güvenlik özellikleri için resmi bir kamu kuruluşu olan ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ni takip ediyor.

Tüketici Raporları’ndan Jake Fisher şunları söyledi: “Bir otomobil üreticisinin bir üretim çalışması sırasında geçici olarak bile olsa bir araçtan güvenlik özelliklerini kaldırması son derece nadirdir, ancak Tesla bunu ilk kez yapmıyor.”

Dergi, bazı Model X otomobillerin otomatik acil frenleme özelliği olmadan satıldığı ve düzeltilmesi aylar süren bir 2016 sayısına işaret etti.

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu