Genel Haber

2021’de küresel akıllı telefon pazarındaki büyüme 2015’ten bu yana en yüksek seviyelere ulaşacak

Küresel akıllı telefon pazarının bu yıl 2015’ten bu yana en yüksek büyümesini kaydetmesi bekleniyor. Sevkiyatların bu yıl 1,38 milyar adede ulaşması ve geçen yıla göre yüzde 7,7 artış göstermesi bekleniyor.

Bir IDC raporuna göre , olumlu eğilimin gelecek yılda da devam etmesi bekleniyor ve yıllık yüzde 3,8’lik bir büyüme bekleniyor. Bu dönem için öngörülen sevkiyatların toplam 1,43 milyar adet olduğu söyleniyor. Rapor, dünya 5G ağına ve 5G özellikli telefonlara doğru kayarken bunun geldiğini ve geçen yıl satışlarda düşüşe neden olan salgının ardından düşük kaliteli ve orta sınıf 4G akıllı telefonlara yönelik güçlü talebi koruduğunu da ekliyor.

IDC’nin araştırma müdürü Anthony Scarsella’ya göre, “2021, tüm fiyat katmanlarında 5G’ye geçiş hızlanmaya devam ederken, pazarın 2015’ten bu yana tanık olduğu yıldan yıla en büyük büyümeyi temsil edecek. 5G değişimi, aynı zamanda, fiyatları düşmeye başlayan LTE cihazlarının yerini almaya devam eden maliyetli 5G cihazlarının yerini almaya devam ettiği için, tahmin döneminin geri kalanına kıyasla 2021’de en yüksek akıllı telefon ASP’lerini (yıldan yıla göre %9,7 artışla 376 $) sunacak. 2021’de %27.”

Benzer şekilde, IDC’nin program başkan yardımcısı Ryan Reith, “Akıllı telefonlar, PC’ler, tabletler, TV’ler ve akıllı ev cihazları gibi komşu pazarlardan tüketici harcamaları için rekabet görüyor, ancak bu, pazarın iyileşme yolunu yavaşlatmadı. Akıllı telefon pazarı, geçen yılın tatil çeyreğinde büyümeye geri döndü ve o zamandan beri yalnızca en iyi tedarikçilerin üretiminin arttığını gördük. 5G’ye yönelik güçlü bir arz yönlü baskı devam ediyor ve sonuç olarak fiyat noktaları düşmeye devam ediyor.”

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu