Genel HaberTeknoloji

YA ARABANIZ SİZİ KAÇIRIR,DUVARA VURUR veya BİRİNİ ÖLDÜRÜRSE

Google’ın sürücüsüz otomobili Waymo kaza yaptı!

Sürücüsüz araçların potansiyel olarak yıkıcı sonuçlar doğurabilecek kötü amaçlı hack’lere karşı sigortalanabilmesi için Hükümetlerin harekete geçmesi gerekiyor.

Sürücüsüz araçlardaki yazılım, araçların birbirleriyle iletişim kurmalarını mümkün kılarak şu an ve önümüzdeki yılların en büyük yeniliği olacak . Dünya çapında toplu taşıma araçlarında sistem halihazırda kullanılıyor ve test ediliyor ve yakın gelecekte özel araçlara da resmen bu teknolojinin sunulması muhtemel görünüyor .

Bu yeni teknolojinin ulaşım güvenliğini artırmaya yardımcı olacağı ortada , ancak bilgisayar korsanları,  bu teknoloji içine sızarak kazalara ve araç filolarında hasara, finansal kayba, ölümlere ve kişisel yaralanmalara neden olabilirler kolaylıkla .

Otonom araç yayayı ezdi

İngiltere’de kurbanların tazminat isteyebileceği bir garanti fonu sunan ulusal bir telafi edici organ oluşturulması çağrısında bulundular. Yani böyle bir durumda zararın tazmin edilmesi için baştan bir fon kurmak düşüncesi ağır basıyor.

Geleneksel araç sigortası sürücüsüz arabaların  hacklenerek zarar görmesini karşılamayacağını belirtti. Ve yapılan hesaplamalarla böyle bir olayın  sektöre on milyarlarca sterline mal olacağı ortaya çıktı

Bilgisayar korsanları, düzenli yazılım güncellemeleriyle araçları hedefleyebilirler. Uygun sigorta sistemleri olmadan sürücüsüz araçlar, araçlar ciddi yazılım kusurlarına maruz kalır veya kötü amaçlı korsanlıklara maruz kalırsa yol kullanıcıları için çok büyük bir tehlike oluşturabilir. Mevcut sorumluluk sistemleri, kontrol altında bir sürücü olmadan çalışan araçlar için eksik veya uygulanamaz.

Computer Law & Security Review dergisinde yayınlanan araştırma, Exeter Üniversitesi’nden Matthew Channon ve Sheffield Hallam Üniversitesi’nden James Marson tarafından gerçekleştirildi.

Dr Channon şunları söyledi: “Sürücüsüz araçların hacklenme riskini ölçmek imkansız, ancak hazırlıklı olmak önemlidir. Düşük maliyetli hack’leri telafi etmek için Kötü Amaçlı Olarak Tehlikeye Atılmış Bağlantılı Araç Sözleşmesi ve yüksek maliyetli hack’leri telafi etmek için devlet destekli bir garanti fonu getirilmesini öneriyoruz.Bu durumda hem yasal olarak durum sözleşme ile sabit olacak hem de zararın sorumlusu bulunamazsa her türlü tazminat devlet tarafında karşılacak.”Bu, üreticiler üzerindeki potansiyel ağır yükü ortadan kaldıracak ve İngiltere’de sürücüsüz araçların konuşlandırılmasını ve ilerlemesini sağlayacaktır.

“Üreticilerin kitlesel korsanlık mağdurlarını telafi etme yükünü almaları gerekiyorsa, inovasyonda büyük aksaklıklar olması muhtemel olacaktır. Anlaşmazlıklar hem üretici hem de sigortacı için dava masraflarına neden olabilir. Bilgisayar korsanlarının yarattığı hasar üreticinin sırtına yüklenmemelidir ki esas görevi olan yenilikçi bu teknolojiyi bir adım daha öteye götürmek için uğraşsın .

 “Halkın güveni, bir hack veya toplu korsanlık durumunda zararlarını telafi eden ve bu zararların oluşmaması için sürekli gelişim ve yeniliğe boğmayan veya sınırlamayan (  hacklenmeyi önleyici yoğun ve sürekli değişen yazılım güncellemeleri, belli giriş yasakları gibi )  bir sistemin mevcut olması sayesinde kazanılabilir ancak “

Dr Marson, “Birleşik Krallık, bağlantılı ve otonom araçların geliştirilmesinde ve piyasaya sürülmesinde dünyada  öncü bir rol oynamayı amaçlamaktadır. Ülke, otonom araçların ulusal yollara sokulması için yasal sorumluluk çerçevesi oluşturan ilk ülke oldu. Bu sektörde öncü bir rol oynamaya devam etmek istiyorsa, toplu saldırıya uğrayan araç mağdurları için bir sigorta fonu oluşturarak bunu fırsata çevirebilir. Bu, sadece bir hack olayının ardından yaralanma durumunda yol kullanıcılarını ve yayaları korumakla kalmayacak, aynı zamanda sigortacılara yeni ve büyük ölçüde test edilmemiş bir pazar için koruma sağlamaları için güven verecektir.”

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu