Genel Haber

‘Sevinç Gözyaşlarıyla Yüz’, ‘Kırmızı Kalp’ 2021’in En Çok Kullanılan Emojileri: Unicode Konsorsiyumu

Dünya dillerini dijitalleştirmekten sorumlu, kar amacı gütmeyen kuruluş Unicode Consortium, 2021’in en sık kullanılan emojisi ile ilgili verilerini yayınladı. Sıralamada ilk sırada ‘Sevinçten Gözyaşlarıyla Yüz’ emojisi geliyor, ardından ‘kırmızı kalp’ geliyor. Üçüncü spor ‘gülerek yerde yuvarlanma’, ardından ‘başparmak yukarıya’ ve beşinci sırada ‘yüksek sesle ağlayan yüz’ yer alıyor. Unicode Konsorsiyumu 2020 yılı için veri yayınlamamıştı, ancak 2019’un ilk on emojisi oldukça benzerdi.

Bir yazı bilgilerini çoğu bu yıl emojiyi kullanılan, ‘birleşik eller’ 2019 emojisi iki yıl önce dokuzuncu yedinci yere kadar çıkmaktadır ‘öpücük yüz’ benzer altıncı oturur. ‘İki kalp’ emojisi artık ilk on emoji listesinde yer almıyor ve yerini ‘kalpli gülen yüz’ emojisi alıyor. ‘Gülen gözlerle gülen yüz’ emojisi 2019’da daha önceki beşinci konumdan onuncu sıraya iniyor. ‘İki kalp’ emojisi 2021’de 16. sıraya indi.

Unicode, ilk 200 listesinin daha büyük atlamalar içerdiğini not eder. En çok kazananlar, 113. sıradan 25. sıraya yükselen ‘doğum günü pastası’ emojisi oldu. ‘Balon’ emojisi şimdi 139. sıradan 48. sırada ve ‘yalvaran surat’ emojisi şimdi 14. sırada önceki 97. sıradan.

Alt kategoriler arasında ulaşım kategorisinde en çok kullanılan ‘roket gemisi’ emojisi, vücut bölümü kategorisinde ise en çok kullanılan emoji ‘esnek pazı’ emojisidir. ‘Buket’ en çok bitki çiçek kategorisinde kullanılır ve ‘kelebek’ en yaygın hayvan emojisidir. ‘Sepet yapan kişi’ dünyadaki en popüler spor olmayabilir, ancak mutluluk ve neşeyi çağrıştıran en popüler ‘kişi-spor’ olduğu söylenir.

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu