Genel Haber

Kripto Piyasası Çöküşü 1 Milyar Dolar Değerinde Tasfiye Gördüğü için Bitcoin Fiyatı Beşte Bir Düştü

Bitcoin, kâr elde etme ve makro ekonomik kaygıların bir araya gelmesiyle kripto para birimlerinde yaklaşık bir milyar dolarlık satışı tetiklediği için Cumartesi günü değerinin beşte birini kaybetti.

Bitcoin 9:20 GMT’de 47.495 $’da (kabaca 35.76 lakh Rs) yüzde 12 düştü. Seans sırasında 41.967.5$’a (kabaca 31.60 lakh) kadar düştü ve gün için toplam kayıpları yüzde 22’ye çıkardı.

Kripto para birimlerindeki geniş satış, Ethereum blok zinciri ağına bağlı madeni para olan eterin yüzde 10’dan fazla düştüğünü de gördü .

Kripto para veri platformu Coingecko’ya dayanarak, izlediği 11.392 madeni paranın piyasa değeri yaklaşık yüzde 15 düşerek 2.34 trilyon dolara düştü. Bu değer, geçen ay bitcoin 69.000 $ (kabaca 51.96 lakh Rs) rekoruna ulaştığında 3 trilyon doları kısa bir süre geçmişti.

Düşüş, finansal piyasalar için dalgalı bir haftayı takip ediyor. Küresel hisse senetleri ve gösterge ABD tahvil getirileri, verilerin ABD’deki istihdam büyümesinin Kasım ayında yavaşladığını ve koronavirüsün Omicron varyantının yatırımcıları gergin tuttuğunu göstermesinin ardından Cuma günü düştü.

Hong Kong merkezli kripto para borsası EQONEX’in borsa satış başkanı Justin d’Anethan, kripto para piyasalarında kaldıraç oranlarındaki artışı ve büyük para sahiplerinin kripto paralarını cüzdanlardan borsalara nasıl taşıdığını izlediğini söyledi. İkincisi genellikle satma niyetinin bir işaretidir.

“Kripto alanındaki balinalar, fiyatları aşağı çekmek için perakende tüccarların yükseliş eğiliminden ve kaldıracından yararlanarak ticaret yerine madeni para aktarmış gibi görünüyor” dedi.

Satış ayrıca, Coinbase Global CFO’su Alesia Haas ve FTX Trading CEO’su Sam Bankman-Fried dahil olmak üzere sekiz büyük kripto para birimi şirketinin yöneticilerinin 8 Aralık’ta ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde verdiği ifadeden önce geldi.

Duruşma, politika yapıcılar kripto para birimlerinin etkileri ve bunları en iyi şekilde nasıl düzenleyebilecekleriyle boğuştuğu için, kripto piyasalarındaki büyük oyuncuların ilk kez ABD yasa koyucuları önünde ifade vereceklerini işaret ediyor.

Geçen hafta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’den ikinci bir spot bitcoin borsa yatırım fonu teklifini reddetti.

Başka bir Coinglass platformundan alınan veriler, son 24 saat içinde yaklaşık 1 milyar dolar değerinde kripto para biriminin tasfiye edildiğini ve büyük kısmı dijital borsa Bitfinex’te olduğunu gösterdi.

“Herhangi bir şey varsa, bu, daha önce tekneyi kaçırmış gibi hisseden birçok yatırımcı için dipten satın alma fırsatıdır. Tether’in bir primle satın alındığını görebiliriz, bu da insanların kripto alanında, sadece yapmak için nakit paraya hazırlandıklarını düşündürür. Bu,” dedi D’Anethan, kripto para birimi dünyasındaki en büyük stablecoin’e atıfta bulunarak.

Bitcoin fonlama oranlarındaki düşüş – Ekim ayında yüzde 0.06 ile zirveye ulaşan kalıcı vadeli işlemler yoluyla bitcoin tutmanın maliyeti – aynı zamanda tüccarların düşüşe geçtiğini gösterdi.

Kripto para ticaret platformu BitMEX’teki fonlama oranı, Kasım ayının çoğu için yüzde 0,01 seviyelerinden eksi yüzde 0,18’e düştü.

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu