AppleGenel HaberGoogleTeknoloji

Apple CarPlay ve Android Auto: Bunlar Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?

Akıllı telefonlar, temel bilgilerin ötesinde çeşitli nedenlerle eksiksiz bir kişisel cihaz olarak kabul edilir; akıllı telefonunuz navigasyon, müzik çalma, iletişim kurma ve daha pek çok konuda size yardımcı olabilir. Doğal olarak, arabanızı sürerken veya motosikletinizi sürerken sahip olunması gereken paha biçilmez bir araçtır ve birçok kişi, sürüş sırasında erişim için akıllı telefonlarını ön panele veya ön cama monte etme eğilimindedir. İşte tam bu noktada Apple CarPlay ve Android Auto devreye giriyor ve siz araç kullanırken veya sürerken akıllı telefonunuzdaki içeriğe erişmek için daha güvenli, daha sorunsuz ve çok daha kullanıcı dostu bir çözüm sunuyor.

Adlarından da anlaşılacağı gibi, Apple CarPlay ve Android Auto , sırasıyla Apple iPhone’lar ve Android akıllı telefonlarla çalışır. Ancak, bu telematik platformlarında çok daha fazlası var ve bu makale tam olarak nasıl çalıştıklarını, özelliklerin ve faydaların neler olduğunu ve araç kullanırken size nasıl yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olacak.

Apple CarPlay ve Android Auto’yu nasıl kullanırım?

Başlangıç ​​olarak, Apple CarPlay ve Android Auto’yu destekleyen bir araç içi eğlence (ICE) sistemine ihtiyacınız olacak. Birçok otomobil üreticisi, daha küçük ve daha uygun fiyatlı araçlarda bile bu uyumlulukla gelen fabrikada takılan ICE sistemleri sağlar ve bunların çoğu, bir platformu desteklerken diğerini de destekler. İlginç bir şekilde, Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu eğlence sistemleriyle birlikte gelen bazı motosikletler de var.

Aracınızda halihazırda takılı değilse, CarPlay ve Auto’yu destekleyen bir satış sonrası sistemi de satın alabilirsiniz. Pioneer, Sony, Alpine ve Blaupunkt gibi çeşitli markalar bu yeteneklere sahip sistemler satar, bu nedenle arabanız bunları kendi başına desteklemese bile platforma girmek oldukça kolaydır.

Uyumlu ICE sisteminiz varsa, Apple CarPlay ve Android Auto’yu kullanmaya başlamak, iPhone veya Android akıllı telefonunuzu doğru kabloyu kullanarak ICE sistemine bağlamak kadar basittir. Çoğu araç ve sistemde USB Type-A giriş bağlantı noktaları bulunur, bu nedenle gerçekten ihtiyacınız olan tek şey akıllı telefonunuz için bir veri kablosudur.

Bağlandıktan sonra, ICE sistemi bağlı cihazı otomatik olarak algılamalı ve size kendi işletim sistemini ve kullanıcı arayüzünü Apple CarPlay veya Android Auto lehine atlama seçeneği sunmalıdır. Ayrıca, varsayılan olarak etkinleştirilecek şekilde de ayarlayabilirsiniz, böylece her seferinde başlatmayı seçmeniz gerekmez, ancak bu, akıllı telefonunuzun yanı sıra ICE sistemindeki ayarlara da bağlıdır.

Apple CarPlay ve Android Auto nasıl çalışır?

Apple CarPlay ve Android Auto’nun akıllı telefonunuzun ekranını ‘yansıttığı’ söylense de, bu platformların gerçekte çalışma şekli, geleneksel ekran yansıtma fikrinden çok farklıdır. iPhone veya Android telefonunuzu uyumlu bir ICE sistemine bağladığınızda, sisteminizdeki ekran, telefonunuzdan müzik akışı hizmetleri, navigasyon uygulamaları ve telefonunuz gibi sürüş sırasında tipik olarak ihtiyaç duyacağınız birkaç uygulamayı size gösterecektir. çevirici, etkileşimi kolay bir düzende. Aslında, Apple CarPlay veya Android Auto etkinken akıllı telefonunuzda normalde yaptığınız gibi birçok işlevi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mesajlaşma platformları, takvimler, haberler ve podcast uygulamaları gibi çeşitli başka uygulamalar da desteklenebilir. ICE sisteminizde görünen uygulamalar, akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulamalara bağlıdır.

Etkinleştirildiğinde, Apple CarPlay ve Android Auto, mobil ağ gücü ve bağlantısı, akıllı telefonunuzun pil seviyesi ve mobil ağ gücü ve bağlantı düzeyi gibi temel bilgilerle birlikte platformda kullanılabilen uygulamaları görüntüleyen bir ana ekran ve uygulama çekmecesi görüntüler. geçerli konumunuzdaki saat ve hava durumu.

Uygulama listesi, telefonunuzdaki uygulamalardan oldukça farklı olacaktır; Buradaki fikir, yalnızca sürüş sırasında yararlı olan uygulamalara ve hizmetlere ve oyunlar, video akışı uygulamaları, sosyal medya ve benzerleri gibi dikkatinizi dağıtabilecek diğer uygulamalara ICE sisteminde erişilemeyen uygulamalara erişiminizin olması gerektiğidir. ekran. Bunlara erişmek için arabanızı durdurmanız ve telefonunuzun fişini çekmeniz gerekecek.

Her iki platform da özellikle navigasyon ve müzik akışı uygulamalarına odaklanıyor, çünkü bunlar sürüş sırasında ihtiyaç duyacağınız en yaygın iki akıllı telefon işlevi. Apple Music, Spotify, YouTube Music ve Audible gibi çoğu önemli akış hizmeti, Apple Haritalar ve Google Haritalar gibi önemli navigasyon uygulamalarının yanı sıra hem Android Auto hem de Apple CarPlay’de desteklenir . Neyse ki, Apple Haritalar’ı tercih ederseniz, Google Haritalar’ı Apple CarPlay’de bile kullanabilirsiniz.

Apple CarPlay ve Android Auto kullanmanın sesli kontrolleri, güvenliği ve diğer avantajları

Apple CarPlay ve Android Auto, ilgili sesli yardımcılarını kullanarak eller serbest kontrollerin kullanımına özel önem veriyor. Siri ve Google Asistan, kullanıcıların yalnızca mikrofon düğmesine dokunarak ve konuşarak sesli komutları kullanarak temel işlevleri kontrol etmelerini sağlar. Varsa, direksiyona monte kontrollerle entegrasyon, ellerinizi direksiyondan çekmenize gerek kalmadan bunu mümkün kılar.

Belirli kişilere telefon aramaları yapma, seçilen ses parçalarını ve çalma listelerini çalma veya bir konuma navigasyon dahil olmak üzere Apple CarPlay ve Android Auto’daki çoğu işlevi kontrol etmek için sesli komutları kullanmak mümkündür. Sesli yardımcılar, WhatsApp’tan gelen mesajlar gibi gelen bildirimleri de okuyabilir ve hatta sesli komutla yanıt göndermenize izin verebilir.

Doğal olarak, tüm bunlar akıllı telefonunuzu veya akıllı telefonunuzun sürüş dostu bir uzantısını kullanmayı çok daha güvenli hale getirir. Arayüzler, dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirecek ve net haritalar, duyarlı navigasyon, yol tarifi için isteğe bağlı sesli uyarılar ve mesajlara ve diğer bildirimlere, aracınızı almadan önce yanıt verme yeteneği de dahil olmak üzere güvenli ve hızlı bir şekilde sürmenize yardımcı olabilecek araçların görünümünü en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır. gözlerini yoldan ayırma veya ellerini direksiyondan çekme.

Apple CarPlay ve Android Auto: Araç ve üretici desteği

Hem Apple CarPlay hem de Android Auto , Hindistan’da Suzuki, Hyundai, Kia, Tata Motors ve Mahindra gibi markalardan temin edilebilen araçlar da dahil olmak üzere çeşitli otomobil üreticilerinin fabrikada takılan ICE sistemlerinde mevcuttur. Belirli modellerde bulunabilirlik, satın aldığınız modele ve beraberinde gelen ICE sistemine de bağlıdır; bazı araçlar, daha düşük modellerde Apple CarPlay ve Android Auto desteği sunmayabilir.

Çevrimiçi veya ses aksesuarları mağazalarına hızlı bir bakış, size Android Auto ve Apple CarPlay desteğiyle bir dizi satış sonrası seçeneği de gösterecektir. Sony, Pioneer ve JVC gibi tanınmış markaların yanı sıra, daha az bilinen markalardan çeşitli fiyatlarla satın alabileceğiniz birçok seçenek bulacaksınız. Satış sonrası aksesuarların kurulumunun, arabanızın içinde çeşitli paneller ve parçaların açılmasını gerektirebileceğini ve bunun garantiyi geçersiz kılabileceğini unutmayın; bu nedenle, bunun yerine bu platformları destekleyen fabrikada takılan seçeneklere daha yakından bakmaya değer olabilir.

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu