Akıllı AletlerAndroid HaberTelefonXiaomiYazılım Güncelleme

Mi Mix Türkçe rom yükleme

Xiaomi Mi Mix mobil dünyasında efsane yaratan ve çok konuşulan tasarımı ile Türkiye’de de oldukça ilgi gördü. Ancak en büyük sorun cihazın halen global sürümünün yayınlanmamış olması ve belli bir süre daha gelmeyecek olması. Mi Mix konsept telefon adıyla çıktığı ve sınırlı üretimde olduğu için yazılım konusunda çok hızlı ilerlemiyor.Sınırlı olmasının nedeni ise cihazda kullanılan teknolojilerin tedarikçilerinin saysının az olması, parçaların seri üretim için tedariğinin zor olmasıdır.

Şimdi Mi Mix nasıl türkçe kullanılır bu rom nereden nasıl bulunur ve nasıl yüklenir bunları anlatabiliriz.

Mi Mix Türkiye’de satışlarında Türkçe rom ile satılmakta ancak yüklenen bir çok rom arada İngilizce Çince karışık ve güncelleme alamayan romla gelmekte.Devşirme rom olarak görülen bu yazılım verimli çalışmamaktadır.

Kullanılacak rom EU romdur. xiaomi.eu adresinden temin edilebilir.Yada Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.Tüm ihtiyacınız olanlar aşağıdaki linklerde mevcuttur.

  1. Öncelikle cihazınızın varolan versiyonunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun için Ayarlar-Telefon Hakkında bölümüne bakınız MIUI sürümü 8.0.8.0 olmalıdır.Aksi halde TWRP çalışmayacaktır.Kernel hatasından dolayı ekran dokunmatiği çalışmamaktadır.

Eğer sürüm 8.0.8.0 ise bu bölümü atlayıp, 6. adıma geçiniz.

2. Cihazınıza 8.0.8.0 sürümü yüklemeniz gerekmektedir.Bunun için MiFlash programını kullanmalısınız. MiFlash uygulamasını bilgisayarınıza yükleyin(MiFalshSetup.msi).Ve açın.

Telefonunuzu Bootloader moda alın. Bunun için telefonu kapatın. Ses Kısma ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutun.Aşağıdaki ekranın gelmesi gerekmekte.Telefonu bilgisayara takın.

 

3. Bu aşamadan sonra indirdiğiniz  (lithium_images_V8.0.8.0.MAHCNDI_20161026.0000_6.0_cn_2bbbb8ec9e.tgz) dosyasını zipten (tgz zip ile aynıdır) çıkarın. Ve  MiFlash üzerinde Browse diyerek bu klasörü seçin.İçindeki dosyalardan değil sadece klasörü seçin.

4. Daha sonra Refresh dediğinizde telefonun listelenmiş olması gerekmekte. Eğer görüyorsanız altta Flash all veya clean all seçin.Ve ardından Flash butonuna basın.Yaklaşık 5 ila 10 dakika arası tamamlanacak ve Success yazacaktır.Telefon yeniden başlayacaktır.

5.Telefonunuz açıldığında Ayarlar-MIUI sürümü bölümünden kontrol edin.Sürüm 8.0.8.0 olmalı.

6.Artık TWRP yüklemeye hazırız.İndirilen dosyada adb klasörü içine girin.(Hiçbir dosyanın adını veya yerini değiştirmeyin.)

Ve shift tuşuna basılı tutarak Komut Penceresini burada çalıştır seçin. Komut penceresi açılacak.

7. Sırayla aşağıdaki kodları yazın.

adb reboot bootloader

Cihaz bootloader modunda açılacak.daha önceki gibi.

Sonraki komut

fastboot flash recovery twrp.img

Bu işlem bitince telefonun ses açma ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutun. Telefon açıldıktan 2 saniye sonra bırakın.Aşağıdaki ekranın gelmesini bekleyin.eğer telefon normal açıldıysa kapatıp her iki tuşa basılı tutarak açmayı tekrar deneyin.

8. bu ekrandayken telefon bilgisayara bağlı olmalı.İndirdiğiniz EU ROM- xiaomi.eu_multi_MIMix_6.12.22_v8-6.0.zip yazan zip dosyasını açmadan telefona gönderin. Bilgisayarım- MiMix içini açın ve oraya yapıştırın.

9. Telefonda bu ekranda Install seçin. xiaomi.eu_multi_MIMix_6.12.22_v8-6.0.zip dosyasını seçin.

10.Confirm Flash bölümü kaydırarak işleme başlayın.(resimdeki dosya isimleri örnektir)

İşlem bittiğinde Reboot diyerek telefonu yeniden başlatın.

 

Telefonun açılması 10dakika bulabilir. Açıldığında ayarları yapın ve kullanmaya başlayın.Artık türkçe Mi Mix sahibisiniz.

Emin olmak için Ayarlar -Telefon hakkında bölümünden MIUI sürümünüz 6.12.22 olmalı.

Bu rom için güncelleme almak için aşağıdaki adresten kontrol edebilirsiniz.Eğer var ise 8. adımları tekrar ederek yükleyebilir veya Güncelleyici uygulamasından telefondan da yapabilirsiniz.

Not: Bu işlemleri yapabilmek için cihazınızın Bootloader kilidi açık olmalı. Değil ise buradan açabilirsiniz.

 

DOSYALAR:

Sürümü 8.0.8.0 olanlar sadece bunu indirecek.

Olmayanlar bu dosyayıda indirmeli.8.0.8.0 sürümü dosyası

EU yüklenecek Türkçe rom buradan indir .

Sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz!

 

 

 

Tercih Edilenler

Başa dön tuşu