Android HaberTelefonXiaomi

Xiaomi Türkiye Mağazası Açıldı. Şimdi Ne Olacak?

Çinli dev Xiaomi, Türkiye’ye gelecek mi? gelir mi? derken sonunda geldi.Distribütör ile gelmiş olsa da 16 Eylül 2018 itibariyle Türkiye mağazasını resmi olarak Vadi İstanbul Avm’de açmış bulunuyor.

Evofone ile anlaşarak satış, dağıtım ve servis işlerini yürütecek olan Xiaomi, bugünden itibaren ülke de satılan ürünlerin garanti ve servis işlemlerini resmen takip etmek zorunda kalacak.Evofone firması kendi marka cep telefonlarını satarak piyasaya giriş yapmış bir firma olarak konuya hakim ve tecrübeli sayılabilir.

Mobil dünya da geçmiş tecrübelerini de kullanarak bu işi götürebilir gibi görünse de bu kadar büyük bir firmanın, büyük hayran kitlesini memnun etmek hiçte kolay olmayacak gibi görünüyor.Servis tarafında Genpa ile anlaşan Evofone, bu konunun sıkı takipçisi olmalı ve sırf bu garanti ve servis yüzünden Xiaomi tercih etmeyen müşterilerini utandırmaması gerekmekte diye düşünüyoruz.Aksi durumda markanın imajı ciddi zarar görecek ve telafisi çok zor olacaktır.

Peki bundan sonra ne olabilir? Xiaomi, Evofone ile anlaşmasına, kendinin gelebileceğini düşünerek, gerekli maddeleri eklemiş ve ileride bunu yapabilme yetisini kendine tanımıştır. Yani gidişata bakacak ve işler istediği gibi gider ve operatör desteğini de alırsa kendinin gelmemesi için hiçbir engel kalmayacak. Bu süreç üst düzey yöneticilerden alınan bilgiye göre en az 1 yıl en çok 3 yıl sürecektir.

Xiaomi herkesinde bildiği gibi fiyat yönünde avantajlı olmak gibi bir gayeye sahip firmalardan biri.Kaliteli ürünü çok düşük kar marjları ile satarak piyasaya hakim olmaya çalışıyor.Ancak ülkemizde ki döviz kurları ve vergiler göz önüne alınınca bunun pekte kolay olmadığı görülüyor.Mağazada ki fiyatlar da bunu ispatlar niteleğindedir.

Şimdilik bazı ürünlerin satışının yapıldığı mağaza da, ileri günlerde tüm ürünlerin satışa geçmesi markaya diğer sektörlerde de güç kazandıracaktır.Ancak örnek olarak bir TV satması yakın gelecekte pek kolay görünmüyor.Çünkü bazı ürünlerin lojistik ve servis işlemleri hiçte kolay değil.

Sonuç olarak, Xiaomi ilk adımı attı ve Türkiye için bir ışık yaktı. Bundan sonra ne olacağı hem firma hem de bizler bekleyip göreceğiz.

Sizce neler olacak? Lütfen yorum olarak yazın…

Tercih Edilenler

Başa dön tuşu