Android HaberTelefonXiaomi

Xiaomi Telefonların SAR Değerleri

Xiaomi Telefonlar için SAR değerlerini aşağıdaki tablodan bulabilirsiniz.

Peki SAR değeri nedir? Açılımı Specific Absorption Rate olan SAR’ın Türkçe karşılığı ise Özgül Soğurma Oranı. Bu SAR değerine sahip cihazın, insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarını temsil ediyor.

Öncelikli olarak şunu belirtelim. Bir kullanıcının yüksek SAR değerinden etkilenmesi için telefonla fazlaca haşır neşir olması gerekiyor. Yani cebinizde ya da odada masanın üstünde duran bir telefonun size fazla zararı dokunmaz.

Asıl zarar telefonun kafa bölgesine yakın tutulduğu süre de ortaya çıkıyor. Zaten telefonlar belirtilen SAR değerleri de telefonu kulağınıza götürüp konuşurken maruz kaldığınız SAR değerleri. Yoksa telefon durup dururken sizi kanser yapmıyor.

Eğer yüksek SAR değerine sahip bir telefonla (Amerika kriteri 1.6W/Kg, Avrupa kriteri 2 W/Kg) yarım saati aşkın görüşme yaparsanız, görüş alanında daralma, baş ağrısı, mide bulantısı, işitme bozukluğu, kulak çınlaması, dikkat dağınıklığı, kalp ritminde bozukluk gibi etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Elbette bu etkiler SAR değeri düşük olan telefonlarda daha uzun süreli periyotlarda ortaya çıkacaktır. Şunu da dip not olarak belirtelim. Bu etkilerden korunmak için kulaklık kullanmanız yeterli olacaktır.

Radyo dalgasına maruz kalma kuralları, vücudun RF enerjisini emdiği hıza tekabül eden Özgül Soğurma Oranı (SAR) olarak bilinen bir ölçüm kullanır.

Temel kısıtlamalar olarak SAR değeri 1999/519 / EC sayılı Konsey Tavsiye Kararında belirtilmiştir; bu, 10 gram doku üzerinde ortalamayı belirleyen ülkelerde 2W / kg olan; ve IEEE Std C95.1-2005’te, 1,6 W / kg olan ve 1 gram doku üzerinde ortalama sınırı belirler.

SAR testi sırasında, bu cihaz test edilen tüm frekans bantlarında onaylanmış en yüksek güç seviyelerinde iletim yapmak üzere ayarlanmış ve herhangi bir ayırma olmaksızın kafaya karşı kullanımda RF maruziyetini simüle eden pozisyonlara ve 25 mm’yi aşmayan ayırma ile vücuda yakın yerleştirilmiştir. Cep telefonunun RF’ye daha düşük maruz kalma durumunda çalıştığından emin olmak için, Bluetooth kulaklık, ürünle birlikte verilen kulaklıklar veya diğer benzer aksesuarlar gibi eller serbest seçeneğini kullanın. Metal parçalar içeren diğer aksesuarların kullanılması, RF maruz kalma kurallarına uygunluğu garanti etmeyebilir. Bu cihaz, her bir işlem bandında SAR değerini belirlemek için test edilmiş olsa da, tüm bantlar tüm alanlarda mevcut değildir. Bantlar servis sağlayıcınızın kablosuz ve dolaşım ağlarına bağlıdır.

Mi Phones
Redmi Phones

The highest SAR values are as follows:
Model MDG6
1.6 W/kg (over 1 g) SAR Limit
Head: 1.01 W/kg
Body: 1.04 W/kg (Max distance 10 mm)
2.0 W/kg (over 10 g) SAR Limit
Head: 0.66 W/kg
Body: 1.74 W/kg (Max distance 5 mm)

 

Tercih Edilenler

Başa dön tuşu