Android HaberTeknolojiTelefonXiaomi

Çin’in Steve Jobs’u Xiaomi kimdir?

Xiaomi son bir kaç yılda inanılmaz bir yükselişle mobil sektöründe tahta oturmasada çok yakın bir kenarında olduğunu söyleyebiliriz.Bir kaç ülkede resmi satışı olmasına rağmen dünyanın her yerinde satılan ve buna rağmende bir çok ülkeden talep görerek ilk çıktığı andan itibaren ürünlerinin yok satması, çok büyük bir başarı hikayesidir.

xiaomi_logo

Xiaomi, 2010 yılında Çin’de kurulmuş olan teknolojik ürünler üreten bir firmadır. Firmanın kurucusu ve CEO’su 1969 doğumlu Lei Jun’dur. Kendisine “Çin’in Steve Jobs’u” denilmektedir. Bunun sebebi ise Steve Jobs gibi ürün tanıtım toplantılarında dikkat çekici sunumlar yapması ve ilk başlarda onun gibi giyinmesi diyebiliriz. Yarattığı telefonlar da tıpkı Apple ürünü olan iPhone, iPad gibi kusursuz ve tam anlamıyla kullanıcı dostudur. Ayrıca 8,4 milyar USD (2016) Forbes serveti ile Çin’in en zenginleri arasına girmeyi başarmıştır.2014 yılında Forbes tarafından Yılın İşadamı seçilmiştir.

Şu an itibariyle Xiaomi de 8.000’e yakın kişi istihdam edilmektedir. XiaoMi’nin anlamı “Küçük Prinç” demek. Belirtmek gerekir ki firma akıllı telefon  piyasasına ilk olarak Android için kendi ürettikleri özel bir Rom olan MIUI ile giriş yaptılar. Bu Rom, Android’in karışık arayüzünden insanları kurtararak IOS’a yakın bir arayüz sundu. Şu an dünyada en çok kullanılan custom romların başında Miui bulunmakta.

Dünya’nın 4. büyük telefon üreticisidir.

Xiaomi’nin dünyada dikkat çekmesini sağlayan en büyük hareketi ise Google’ın Android bölümünün başkan yardımcısı olan Hugo Barra’yı transfer etmesiydi. O ana kadar Çin dışında belirli çevrelerde tanınsa da Hugo Barra ile tüm dikkatler üzerine çekildi. Şu ana kadar ürettikleri düşük fiyatla maksimum performanslı telefonları ile Samsung, Apple, Sony gibi firmaların korkulu rüyası olmayı başararak bir çok büyük ülkede de öne geçmeyi başarmıştır.

60 milyondan fazla akıllı telefon satmıştır.Şu anda Çin,Hindistan,Malezya,Singapur,Endonezya, Filipinler, Güney Afrika ve Brezilya’da satılmaktadır.

Firma akıllı telefonların yanı sıra Akıllı ev aletler, Spor kameraları, Akıllı saatleri,tablet , İnsansız hava aracı , Bisiklet ve son olarakta Laptop üretimide yapmaktadır.

 

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu