Android HaberTelefonXiaomi

Xiaomi yöneticileri kimler?

Dünyanın devlerinden biri olan Xiaomi’nin arkasında kimler var?Bu canavarın yaratıcısı kimler? Hangi kafalar bu olaya katkı sağlıyor hepsi bu yazımızda.

 


 • LEI JUN
  KURUCU,YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE CEO

  Lei Jun 1992’de Kingsoft takımının kurucusu olarak başladı ve 1998 yılında CEO oldu.Bir yıl sonra IT bilgi servisi ve download sitesi Joyo.com adresi kurdu. Daha sonra Kingsoft’un halka azrını başarı ile tamamladı.Bu görevinden istifa edip Kingsoft’ta başkan yardımcısı oldu.2000 yılının başlarında bir çok başarılı firmaya yatırımlarda bulundu.Bunlardan bazıları YY,UC ve Vancl. Ve 6 Nisan 2010 tarihinde  Xiaomi’yi kurdu. 2011 Temmuz ayında Kingsoft’a Başkan olarak döndü. Lei Jun su anda Xioami firmasının Başkanı ve CEO’su olarak görev yapmaktadir.


 • LIN BIN
  KURUCU ORTAK, BAŞKAN

  Lin Bin, 1990 yılında Sun Yat-sen Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Elektronik Mühendisliği derecesi aldı. 1992’de Drexel Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisansı’nı bitirdi. Kısa süre sonra, Microsoft’a katıldı ve Kurşun Proje Mühendisi, MSRA’nın Kıdemli Geliştirme Müdürü ve MSRA Mühendislik Direktörü olarak çalıştı. Lin Bin, Windows Vista ve IE 8 de dahil olmak üzere Microsoft ürünlerinin Ar-Ge’ye katkıda bulundu. 2006’da Google Çin Mühendislik Enstitüsü Başkan Yardımcılığı ve Google Global Mühendislik Direktörü olarak Google’a katıldı. Google Çin’in Mobil Arama ve Android Uygulama Yerelleştirme ekiplerini kurmaktan ve yönetim yapmaktan sorumluydu.


 • LI WANQIANG
  KURUCU ORTAK, BAŞKAN YARDIMCISI

  LI WANQIANG pazarlama ekibinin başında. Xiaomi’yi 2010 yılında kurdu ve daha önce MIUI ve mi.com e-ticareti yönetti. Hem donanım hem de yazılım tasarımına katkıda bulunanlar arasında “F-code”, “Mi Fan Festivali” gibi popüler internet anahtar kelimelerinin arkasındaki yaratıcı zihin ve daha fazlası. Wanqiang 2000’de Kingsoft’a katıldı ve UIUX Tasarım Merkezi’ni kurdu. Kingsoft Dictionary Genel Müdürü, Şef Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı, Tasarım Merkezi Direktörü ve İnternet İçerik Yöneticisi dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. Çin’deki ilk UI ve HCI uzmanlarından biri olan Kingsoft, Kingsoft Antivirus, Kingsoft Dictionary ve WPS Office gibi tanınmış yazılım projelerini geliştirmede de önemli rol oynadı.


 • ZHOU GUANGPING
  KURUCU ORTAK, BAŞKAN YARDIMCISI

  ZHOU GUANGPING Mi Telefon ekibinin direktörlüğünü yapmış ve 1991’de Georgia Tech Üniversitesi’nden doktorasını almıştır. Motorola’nın en çok satan modeli “Ming” serisinin Donanım Ar-Ge başkanıdır. 1995 yılında Motorola’ya çekirdek bir uzman mühendis olarak katıldı ve 1999 yılında Motorola Çin Ar-Ge Merkezi’ni kurmak üzere Çin’e döndü. Motorola’da kariyerine devam eden Guangping, Motorola Pekin Ar-Ge Merkezi Direktörü, Baş Mühendis ve Direktör olarak görev yaptı. Motorola Kişisel İletişim Departmanı Ar-Ge Merkezi, Motorola Çin Araştırma Akademisinde Mobil Patent Komitesi Başkan Yardımcısı ve Motorola Asya-Pasifik’te Cep Telefonu Kalite Kontrol Başkan Yardımcısı.


 • WONG JIANGJI
  KURUCU ORTAK, BAŞKAN YARDIMCISI

  WONG JIANGJI Mi Wi-Fi ve Mi takımlarının lideridir. Purdue Üniversitesi’nden mezun oldu ve 1997’den 2010’a kadar Microsoft’da çalıştı. Microsoft Çin Mühendislik Akademisi’nde Geliştirme Direktörü olarak görev yaparken, Microsoft’un işletme sunucusunun, B2B sistemlerindeki yüksek performanslı analiz sistemi, Biztalk otomatik lojistik dağıtım sistemi, Windows Mobile (Çin), Windows Phone 7 Multimedya, Internet Explorer ve Instant Messenger.


 • HONG FENG
  KURUCU ORTAK, BAŞKAN YARDIMCISI

  HONG FENG Xiaomi’deki MIUI bölümünü yönetiyor. Şanghay Jiao Tong Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bilgisayar bilimleri ve mühendisliği derecesi aldı. Akademik kariyerine Purdue Üniversitesi’nde devam etti ve burada Bilgisayar Bilimleri alanında Yüksek Lisans yaptı. 2001’den 2005’e kadar Hong Kong, Siebel’de çalıştı ve ardından 2006’da Kıdemli Yazılım Mühendisi olarak Google’a katıldı. Google Genel Müdürlüğü’ndeyken Bay Hong, Google Takvim, Google Haritalar ve Google 3D Sokak Görünümü’nü denetledi. 2006-2010 yılları arasında Google Çin’in Kıdemli Ürün Müdürü olarak çalışmış ve Google Çin ekibinin Google Müzik ve Google Pinyin Giriş gibi bir dizi yerel ürün geliştirmesine öncülük etmiştir.


 • WANG CHUAN
  KURUCU ORTAK, BAŞKAN YARDIMCISI

  WANG CHUAN Mi TV ve Mi Box gibi Internet TV ile ilgili ürünlerin yönetmenidir. 1993 yılında Pekin Teknoloji Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisansı ile mezun oldu. 1997’de Thunder Stone Technology Ltd.’yi kurdu ve şirketin Çin’deki en büyük görsel-işitsel eğlence ekipmanı tedarikçisi olmasına yol açtı. Wang Chuan, 2010 yılında Pekin Duokan Technology Co., Ltd’yi kurdu ve şu anda CEO olarak görev yapıyor. Ayrıca Xiaomi’nin birlikte bulunmasına yardım etti ve 2012’de Xiaomi’ye Kurucular ve Başkan Yardımcıları olarak katıldı.


 • LIU DE
  KURUCU ORTAK, BAŞKAN YARDIMCISI

  LIU DE Xiaomi’nin endüstriyel tasarımı ve Ekosistem geliştirme programlarını yönetir. California, ABD’de bulunan Art Centre College of Design’da Endüstri Tasarımı Yüksek Lisans derecesi ile mezun olmuş ve orada sadece 80 Çinli öğrenciden biri olarak kurumun 80 yıllık tarihi boyunca diploma almıştır. Pekin Teknoloji Üniversitesi’nde Endüstri Tasarımı Bölümü’nü kurmak üzere Çin’e döndü ve bölümün dekanı olarak çalıştı.


 • CHEW SHOUZI
  CFO

  CHEW SHOUZI Finans ve Yatırım ekiplerini yönetmek üzere 2015 yılında Xiaomi liderlik ekibine CFO olarak katıldı. Bir Singapur vatandaşı olan O, 2010 yılında DST’ye katıldı ve şirketin Xiaomi, JD.com, Alibaba ve Didi’ye olan yatırımlarına aktif olarak katıldı. DST’den önce Chew, Londra’daki Goldman Sachs’da çalıştı. Chew, University College London’dan Ekonomi alanında lisans, Harvard Business School’da MBA derecesi aldı.


 • WANG XIANG
  KIDEMLİ BAŞKAN YARDIMCISI

  WANG XIANG 2015 yılında Xiaomi’ye katılmış ve tedarik zinciri, fikri mülkiyet hakları ve daha pek çok konuda liderlik yapmıştır. Daha önce 13 yıl Qualcomm’la birlikte çalışmış ve yarıiletken ve iletişim sektöründe 20 yılı aşkın tecrübesi var. Şirket operasyonlarını Qualcomm’daki Büyük Çin’in Başkan Yardımcısı ve Başkanlığı görevine atarak, şirketin Çin’deki ilişkilerini hızla genişletip derinleştirmesine yardımcı oldu. Motorola ve Lucent / Agere gibi önde gelen şirketlerde satış ve pazarlamada üst düzey yönetici pozisyonlarında bulundu. Wang Xiang, Pekin Teknoloji Üniversitesi’nden Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu.


 • HUGO BARRA
  BAŞKAN YARDIMCISI

  HUGO BARRA Xiaomi’nin Global Operasyonlarından sorumludur ve anakara Çin dışındaki tüm pazarlarda şirketin ürünlerinden ve operasyonlarından sorumludur. 2013 yılında Xiaomi’ye katılmadan önce Hugo, Google’da Android Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Android ekibine katılmadan önce Londra’da Google’da 2008’de şirkete katılan o zamanki rolü olan Mobil Ürün Yönetimi Direktörü olarak çalıştı. Hugo, Massachusetts Institute of Technology mezunudur ve bilgisayar bilimleri lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir. , Elektrik mühendisliği ve yönetim bilimi.


 • CHEN TONG
  BAŞKAN YARDIMCISI

  CHEN TONG Xiaomi’nin içerik yatırımını ve operasyonlarını yönlendiriyor. Birden fazla derecesi vardır: Çin Avrupa Uluslararası İşletme Okulu’nda MBA, Çin Renmin Üniversitesi’nde Gazetecilik alanında master, Pekin Teknoloji Enstitüsünden İletişim Yüksek Lisans ve Pekin Teknoloji Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği bölümlerinden mezun. 1998 yılında Sina’ya katılmadan önce 1997’de bir Sina yan kuruluşunun kurulmasına katıldı ve Sina corp’ın Genel Sekreter Yardımcısı ve sina.com’un Genel Yayın Yönetmeni görevlerini yerine getirdi.


 • QI YAN
  KIDEMLİ BAŞKAN YARDIMCISI

  QI YANQi 2012 yılında Xiaomi’ye katıldı ve platform, iç operasyonlar ve dış kamu işleri konularında lider oldu. Sosyal Bilimler Akademisi’nden yüksek lisans ve Pekin Üniversitesi’nden Guanghua Yönetim Okulu’ndan EDP derecesi var. O bir Çin Demokratik Ulusal İnşaat Derneği lideri ve Pekin Jianhua Deney Okulu’nun bir müdürü idi. 1998 ve 2003 yıllarında sırasıyla iki elektronik mağaza “Silikon Vadisi Bilgisayar Şehri” ve “Elektronik Bilgisayar Şehri” kurdu. 2004 yılında aigo’ya Genel Müdür olarak katıldı.


 • SHANG JIN
  BAŞKAN YARDIMCISI

  SHANG JIN 2013 yılında Xiaomi’ye katılan Shang Jin, Xiaomi’nin etkileşimli eğlence işletmesinden sorumlu olan oyun işletmeleri entegrasyonu Mi Talk’u yönetiyor. 1999 yılında Kingsoft’a katılarak hem Zhuhai hem de Pekin’deki WPS ve oyun alanlarına katkıda bulundu. 2002’de Lei Jun’ın teknik danışmanı oldu. Shang Jin, 2005 yılında Kingsoft’dan ayrıldı ve Changyou, youxigu.com ve 70yx.com gibi çeşitli oyun şirketlerini kurdu. 2010 yılında Zhongguancun’un lider yeteneğini kazandı ve yılın en etkili 10 liderinden biri olarak seçildi.


 • ZHANG JINLING
  BAŞKAN YARDIMCISI

  ZHANG JINLING 2013 yılında Xiaomi’ye katıldı ve Finans ve Yatırım ekiplerinden sorumlu. Eskiden Cisco Asya Pasifik, Büyük Çin ve Japonya için Cisco ve Seagate için Global Finans Operasyonları için CFO’ydı. Ayrıca, deneyimli bir yatırım bankacılığı bölümü müdürü ve üst düzey denetçi. Jinling, Çin sertifikalı bir EBM olan AICPA olup, American Society of Financial Analysts üyesidir.

Tercih Edilenler

Başa dön tuşu