Genel HaberTeknoloji

Anti-5G Ürününün Tehlikeli Radyasyon Yaydığını Bulundu

Bilim adamları, İnsanları Hücre Ağlarından ‘’ Koruyan’’ Birkaç ‘Anti-5G’ Ürününün Tehlikeli Radyasyon Yaydığını Buldu

Kolyeler ve uyku maskeleri gibi eşyalar, düşük düzeyde iyon radyasyonu yaysa da, sürekli ve kalıcı olarak doku ve DNA’yı etkilerse tehlikeli olabilirler.

5G ağlarının etkilerinden endişe duyan bazı insanlar, kendilerini “korumak” için kolye gibi çeşitli eşyalar satın aldı. Ancak Hollandalı yetkililer şimdi bu eşyaların çoğunun aslında radyoaktif olduğu konusunda uyarıyorlar.

Nükleer Güvenlik ve Radyasyondan Korunma Kurumu (ANVS) “Artık takmayın” uyarısında bulundu. “Güvenli bir şekilde kaldır ve iade talimatlarını bekle.”

ANVS, tehlikeli düzeyde iyonlaştırıcı radyasyon yayan 10 anti-5G ürünü tanımladı. Bu öğeler arasında kolyeler, uyku maskeleri ve hatta çocuklar için bilezikler bulunur

ANVS’den yapılan açıklamada, “İyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmak olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir” denildi. “Oluşturdukları potansiyel sağlık riski nedeniyle, radyoaktif maddeler içeren bu tüketici ürünleri bu nedenle yasalarca yasaklanmıştır.”

Güvenlik örgütü, iyonlaştırıcı radyasyonun “dokuya ve DNA’ya zarar verebileceğini” ve kırmızı cilde neden olabileceğini açıkladı. Ürünler düşük radyasyon seviyelerine sahip olsa da,  kişi sürekli olarak anti-5G kolyesini veya bileziğini takarsa tehlikeli olabilir.

ANVS, “Bu tür bir ürünü uzun süre (bir yıl, günde 24 saat) giyen biri, Hollanda’da ve neredeyse tüm dünyada geçerli olan cilde maruz kalma için katı sınırı aşan bir radyasyon seviyesine maruz kalabilir” dedi.

Herhangi bir riski önlemek için, ANVS bu tür eşyaların sahiplerini bundan sonra bunları giymemeye çağırıyor.

Magnetix Smiley Kids Bracelet, düşük radyasyon seviyeleri içeren öğelerden biridir.

Bununla birlikte, yetkililer , insanların bu eşyaları öylece atamayacağını da belirtiyor. Ne de olsa radyoaktifler. Bu nedenle, ürünler farklı şekilde ele alınmalıdır, kullanım dışı bırakılmalıdır.

“Tercihen onları kendi ambalajlarında veya kapalı veya sızdırmaz bir torbada saklamalısınız; daha sonra kapalı bir dolaba konmaları gerekiyor.” diyen ANVS, insanların haberi evlerinin diğer üyelerine yaymaları gerektiğine dikkat çekti.

“Ürünleri evsel atıklarınızla birlikte atmayın. Radyoaktif maddeler veya atık içerdikleri için, bu tür maddelerle başa çıkacak uzmanlığa sahip bir şirket tarafından toplanıp yok edilemeleri çok önemlidir.”

Ayrıca, ANVS ayrıca ürünlerin satıcıları, satışlarını,  Nükleer Enerji Yasası’nı resmen ihlal ettikleri ve para cezaları alabilecekleri konusunda uyardı.

Bu maddeler iyonlaştırıcı radyasyon yaydıkları için basitçe normal çöpe atılamazlar.

Peki insanlar neden  anti-5G öğeleri arıyor? 5G küresel olarak yayıldıkça, potansiyel tehlikeleri hakkında birçok komplo teorisi de var. Dünya Sağlık Örgütü 5G’nin 3G ve 4G’ye benzer olduğunu tespit etse de, bazıları yeni ağın baş ağrısından immün yetmezliklere kadar her şeyi tetikleyeceğinden endişe ediyor.

Şimdilik, Dünya Sağlık Örgütü hala insan sağlığı üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için radyo frekanslarını araştırıyor. Ama henüz tehlikeli olduğuna dair bir belirti bulamadılar. DSÖ şunları belirtir:

“Bugüne kadar yapılan çok fazla araştırmadan sonra, kablosuz teknolojilere maruz kalma nedeniyle hiçbir olumsuz sağlık etkisi bağlantılı olmamıştır.”

Bununla birlikte, Hollanda’da 5G’ye karşı direniş özellikle şiddetli olmuştur. 2020’de, anti-5G protestocuları birkaç hücresel yayın kulesine zarar verdi ve geride anti-5G grafiti bıraktı.Bu tür tepkiler dünyanın birçok yerinde görüldü .

Benzer saldırılar Avrupa genelinde, özellikle koronavirüs salgını sırasında da yaşandı. Bir teoriye göre, 5G kuleleri Corona hastalığını yayıyor.

Cep telefonu radyasyon ve kanser arasındaki olası bağları incelemek için bir DSÖ komitesine başkanlık eden Colorado Halk Sağlığı Okulu’ndan Jonathan Samet, “5G’nin bir şekilde COVID-19 salgınını yönlendirdiği endişesi yanlıştır,” dedi. “Onları birbirine bağlamak mantıksız.”

Kundaklama saldırılarının 2020’de İrlanda ve Kıbrıs da dahil olmak üzere Avrupa genelinde çok sayıda cep telefonu kulesini vurmasının ardından, Avrupalı yetkililer 5G’nin bir şekilde COVID-19 ile bağlantılı olduğu teorilerini de yıktılar.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Johannes Bahrke, “Burada çok açık olmak istiyorum.” dedi. “5G’nin konuşlandırılması ile virüsün patlak verimi arasında coğrafi veya başka bir korelasyon yoktur.”

Buna rağmen, birçok insan 5G’nin tehlikeli olduğuna düşünmeye devam ediyor. Kendilerini “korumak” için nesneler arıyorlar , bunlar doğal taşlar ve mineraller gibi pazarlanan bazı ürünler  olabiliyor .Ama  ne yazık ki, bu öğeler 5G’nin kendisinden daha tehlikeli olabilir.

Tercih Edilenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu