Bilgisayar

AMD, DDR5’in 2023 ortasına kadar DDR4 fiyatlandırma seviyelerine ulaşabileceğini tahmin ediyor

DDR5, piyasaya sürülmesinden bu yana, PC oluşturma bulmacasının inanılmaz derecede pahalı bir parçası oldu, ancak AMD, DDR4’e kıyasla fiyatların gelecek yıla önemli ölçüde düştüğünü görebileceğimize ve “önümüzdeki yılın ortasına girerken potansiyel olarak geçiş yapabileceğimize” inanıyor David McAfee .

AMD, yeni Ryzen 7000 serisi işlemcilerini duyurdu(yeni sekmede açılır)Bu hafta, hem PCIe 5.0 hem de DDR5’i desteklemek için oluşturulmuş yepyeni bir AM5 platformuyla. Son zamanlardaki çoğu yeni teknoloji gibi, yeni bellek kitlerini bulmak ya imkansızdı ya da yerleşik DDR4 modüllerinden çok daha pahalıydı.

Intel, Alder Lake CPU’ları ile en son bellek standardı için destek sunan ilk şirket oldu(yeni sekmede açılır), ancak yine de platforma daha uygun fiyatlı bir yol sunabilmek için DDR4 ile geriye dönük uyumluluk oluşturulmuştur. Intel’in son lansmanı sırasında caydırıcı fiyatlar ve DDR5 bellek modülü stoğunun eksikliği göz önüne alındığında bu gerekliydi.

Ancak AMD, AM5 platformuyla kendisine DDR5 desteğinden bir çıkış yolu sunmuyor ve en başından itibaren her şey yolunda gidiyor. Intel’in Alder Lake lansmanından bir yıl sonra ve bu karar daha mantıklı. Birincisi, AMD’nin giden bir donanım spesifikasyonu için uyumluluk sağlayan kaynakları boşa harcamak zorunda olmadığı, aynı zamanda fiyatlandırma ve bulunabilirliğin son üç ayda çok değiştiği anlamına geliyor.

AMD, Intel’in DDR5 için XMP özellikleriyle yaptığı çalışmalara da güvenmiyor. EXPO adı verilen , bellek profillerinin hız aşırtması için yeni bir açık standart oluşturmak için bellek üreticileriyle birlikte çalışıyor.(yeni sekmede açılır). 

Austin’deki Ryzen 7000 duyuru etkinliğinde McAfee, “DDR5’in bugün doğru seçim olduğu açık ve teknoloji zamanla olgunlaşmaya devam ettikçe gelecek için oluşturulmuş bir seçim” diyor. 

“Ve Ryzen meraklılarının oyun performansını en üst düzeye çıkarmak için en yüksek veri hızlarını ve en düşük bellek gecikmelerini elde etmelerini sağlamak için belleklerinde hız aşırtmayı sevdiklerini biliyoruz. İşte bu nedenle AM5 platformu, genişletilmiş profiller için AMD EXPO teknolojisiyle birlikte sunuluyor. hız aşırtma için.”

Lansmanda, yeni AMD platformuyla tamamen uyumlu olacak yaklaşık 15 farklı EXPO kiti mevcut olacak. Orijinal Ryzen’i farklı DDR4 bellek kitleriyle çalıştırmanın nasıl bir kabus olduğunu hatırlayan varsa, bu AM5 için hoş bir başlangıç ​​olacaktır.

EXPO, JEDEC standardı DDR5-5200’den DDR5-6400’e kadar tek tıklamayla hız aşırtmaya izin verecek. Ve AMD, bu EXPO BIOS anahtarını çevirerek şimdiden %11’e varan daha yüksek oyun kare hızları görüyor.

Ancak AM5 anakartlar, uzun ömürlü AM4 platformunda olduğu gibi Intel’in kendi XMP standardını desteklemeye devam edecek. 

McAfee, “XMP bellek kitleriyle de kullanıma hazır hız aşırtmayı destekleyeceğiz,” diye açıklıyor. “EXPO DIMM kitlerinde XMP profil kitlerinden biraz daha iyi ayarlanacağını umuyorum, ancak kesinlikle bu Expo kitleri AMD AM5 platformunda çalışacak şekilde optimize edilmiştir.”

Ancak, bu üst düzey DDR5 bellek kitleri, eskisi kadar abartılı fiyatlara sahip olmaya devam ederse, bunun pek bir önemi kalmayacak.

McAfee, “Bu takvim yılının geri kalanında bile görmeyi umduğumuz şey,” diyor, “bellek ortaklarından fiyat düşüşlerini hızlandırmak, DDR5 fiyatını DDR4 fiyatlandırmasına yaklaştırmak için daha agresif bir hareket. Ve bence 2023’e girerken , bu farkın daha da daraldığını ve gelecek yılın ortasına girerken potansiyel olarak kesiştiğini göreceğiz.”

Fiyatlandırma geçişi olayı DDR5 için önemli olacak ve onu PC RAM için fiili standart haline getirecek. Bununla birlikte, AMD’nin 2023 ortası tahmini, ne kadar eğitimli olursa olsun, yine de bir tahmin olacak ve bu fiyatlandırma bükülme noktasının gerçek zamanlaması, 2023’e çok daha sonra olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu